Böbrek Taşı Oluşumundan Korunma Yolları

Published by: 0

Böbrek Taşından Korunma Yolları

Böbrek taşlarıyla mücadele etmenin en kestirme yolu henüz böbrek taşınız yokken koruyucu önlemler almaktır. Millet olarak koruyu önlem alma konusunda biraz geniş davrandığımızı göz önünde bulundururak; hastalığa yakalanmamaktan çok yakalandıktan sonra izlenecek adımlar konusunda bilgi vermenin daha doğru olacağı aşikar.

Böbrek taşlarının ağrısı
ve sancısı hakkında bilgisi olmayan yoktur. Böbrek taşı sorununu daha önceden yaşamamış dahi olsalar, insanlar, çevrelerindeki kişilerden aldıkları duyumlar sayesinde, böbrek taşı hakında az ya da çok bilgiye sahip olmuşlardır. Böbrek taşının etkisi hakkında bilgi sahibi olanlar, böbrek taşının oluşumu hakkında fikir sahibi olmayabilirler. İbrahim Saraçoğlu’ndan, böbrek taşı ile ilgili bilgiler alalım:
İdrarın içerisinde yer alan ürenin artması ve yoğunlaşması ile pek çok kimyasal madde ile minerallerin birleşmesinden oluşmaktadır. Oluşan bu maddeler, zamanla kristalize olarak, böbrek taşlarının büyüklüklerinin artmasına neden olmaktadırlar.

Doğal Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşılarını düşürmek için kullanılabilecek bitkisel ürünler ödem ve idrar söktürü etki gösteren, vücuttan su atılımını hızlandıran ürünlerdir.

Mısır püskülü ve kiraz sapı doğal idrar söktürücüler arasında en popülerleri olarak göze çarpar. Örnek uygulama olarak şöyle bir tarif verilebilir:

100 gram mısır püskülü 1 litre suyun içinde kaynatıldıktan sonra süzülerek bir kaba aktarılır. Soğuduktan sonra günde iki kere bir bardak olmak üzere aç karnına içilir.

Çoban kesesi ve çoban çantası otu olarak adlandırılan ot da böbrek taşı düşürmeye yardımcıdır. Sedef otu ile birlikte kaynatılarak demlenirse daha etkili olur. Birkaç dakika demlenip süzüldükten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere tüketilmelidir. Dilenirse bal ile tatlandırılabilir.

Halk arasında en yaygın söylencelerden birisi de bira içmenin böbrek taşı düşürmeye yardımcı olduğudur. Alkol bir idrar söktürücüdür ve biranın 2 tanesi bile 1 litre sıvıya denk gelir. Mantık doğru ve faydası olabilir görünüyor ama burada hesaba katılmayan şey alkolun dehidre edici özelliğidir. Vucudu susuz bırakarak böbreklerin büzülmesine sebebiyet verebilir. Bu sebeple biz bitkisel ödem söktürücüler varken byle bir yöntemi pek tavsiye etmiyoruz.

Böbrek Taşı Olmaması İçin Ne Yemeli?

Böbrek Taşına Karşı Pırasa

Böbrek taşı oluşumunun engellenmesi için ise, elbette ki bir takım yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler hakkındaki bilgileri de İbrahim Saraçoğlu’ndan almaya devam ediyoruz: Herşeyden önce, gün içerisinde en az 1.5 litre su içilmesi gerekmektedir. Ve böbrek taşı oluşumunu engellemek için, ilk dönemlerde, haftada üç ya da dört sefer; öğle ve akşam yemeklerinde pırasa yenilmesi gerektiği İbrahim Saraçoğlu’nun önerileri arasındadır.

İbrahim Saraçoğlu’nun böbrek taşı oluşumunu engellemek için pırasayı önermesinin nedenlerine göz atacak olursak; pırasa içeriğinde, demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor içermektedir. Bunun yanında, pırasanın içeriğindeki vitaminlere göz gezdirecek olursak, A, B1, B2, C, E vitaminleri, pırasanın içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu belirtilen özellikleri ile birlikte pırasa, böbrek taşı oluşumunu engellerken; aynı zamanda da böbreklerin daha düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Pırasa içerisinde bulunan metal-chelator özelliği, böbreklerde oksalat kristalin oluşumunu engelleyici bir rol üstlenmektedir.
İbrahim Saraçoğlu, böbrek taşı oluşumunun engellenmesinde, pırasanın yanısıra, ürik asidin kristalleşmesini önleyen portakal suyunun da bulunduğunu belirtmektedir. Nitrat oranının arttırılmasını sağlayan portakal suyu, kristalize olmayı önlemesi nedeniyle, böbrek taşı oluşumunu da engelleyecek demektir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek kanalları içerisinde oluşabilen mineral yapılı, genellikle küçük taşlara böbrek taşı diyoruz. Oluşum nedenleri henüz tam anlamıyla çözülebilmiş değildir. Kalıtsal faktörlerin ve güt hastalığının bilinen nedenler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Peki böbrek taşının belirtileri nelerdir:

Böbrek taşı belirtilerinin elebaşı ağrıdır. Hafif seviyede, orta seviyede ve hatta hastaneye yatırılmaya gerek bırakacak şekilde yüksek seviyede olabilir.

Taş hangi böbrekteyse ağrı vücudun o tarafında meydana gelir. Ağrılar genellikle nöbetler halinde gelip geçicidir. Gün içinde çeşitli saatlerde çok artıp daha sonra hafifleyebilir. Bu genellikle taşın üreter içerisindeki hareketleriyle ilgilidir.

Bir diğer belirti ise idrarda kan görülmesidir. Kişi bunu her zaman fark etmeyebilir. Oranı yeterince yüksek olmayan kan idrarda fark yaracak kadar bir renk değişikliğine neden olmayabilir. Ancak laboratuvar tektiklerinde ortaya çıkacaktır.

Aynı şekilde kum döküyor olmak da böbrek taşının habercisi olabilir. Bu kumlar var olan böbrek taşının idrarla birlikte dökülen parçaları olabilir. Kum şekilnde dökülen taş parçacıklarının genellikle ürik asitten meydana gelen ürik asit taşları olduğunu söylebiliriz.

Genellikle böbrek taşı erkeklerde daha yaygınken kum dökme kadınlarda daha sık görülür.

Taş böbreğin üst kısmındaysa ağrı diyafram ve kaburga bölgesine doğru olur. Eğer böbreğin alt kısmında ise de ağrı kasıklar hatta cinsel uzuvlara kadar vurabilir.

Bulantı, idrarda hafif yanma ve idrar kanalının tıkanıp idrar yaparken zorlanma da diğer belirtilerdir. En şiddetli ağrıların esas nedeni de taşın idrar kanalını tıkamasıdır.

Bütün bu belirtiler taşın büyüklüğüne, cinsine, bulunduğu yere göre değişkenlik gösterebilir. Hangi tedavinin izlenmesi gerektiğine de tabi ki bu kriterler göz önünde bulundurularak karar verilecektir. Bizim önerimiz daima doğal tedavilerden yanadır.