Bitkisel Cilt Bakımı

Published by: 0

Cilt bakımında bitkilerin yeri tartışma götürmez. Bitkilerin genel sağlık açısından faydaları mevcut olduğunu bilmeyen yoktur. Mutfağımızda, bahçemizde, belki de evimizde süs olarak bulunan bitkiler, şampuan, serum, krem ve çeşitli doğal cilt ve kişisel bakım için organik malzemeler olabilir. Şimdi cilt bakımı için bazı bitkiler ve özelliklerinden bahsedelim.

Lavanta

Lavanta, güzel kokusunun yanında, antiseptik ve cilt temizliği sağlamada yararları mevcuttur. Lavanta, küçük ve hafif yanıklarda ve deri enfeksiyonlarının tedavisinde losyon olarak kullanılabilir. Birkaç damla lavanta yağı, steril su ile karıştırılarak, nemlendirici olarak, sedef hastalığında, kızarıklık ve kaşıntılı lezyonlarda kullanılabilir.

Gülsuyu

Gülsuyu, kadınlar tarafından antiinflamatuar ve sıkılaştırıcı olarak yüzlerce yıl kullanılmaktadır. Gülsuyu ile ıslatılmış bir pamuk ile sabah ve akşam yüz temizliği için kullanabilirsiniz. Gülsuyu gözeneklerdeki kiri ve yağı temizlemede yardımcı olacaktır.

Karakafes

Karakafes, kuru, çatlamış cilt tedavisinde ve hafif dereceli yanıklar ve cilt tahrişleri için yardımcı bir tedavi yöntemidir. Hatta çatlamış dudakların tedavisinde de yardımcıdır.

Adaçayı

Adaçayı çayı veya adaçayı yaprakları elma sirkesi ile karıştırılarak cilde uygulanması gözenekleri açar ve yağlı ciltler için yardımcıdır.

Fesleğen

Fesleğen yapraklarını bir bardak sıcak suda demledikten sonra “Fesleğen Çayını” soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra yüzünüzü yıkayın. Bu şekilde cildinizin dolaşımını artırarak detoks uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, sıyrıklar, kesikler, yanıklar ve diğer cilt bakım ihtiyaçları için doğal bir ilaçtır. Aloe vera, küçük cilt tahrişleri, yanıkları, kesikleri üzerine doğrudan masaj yaparak uygulanabilir.