Bit Nasıl Temizlenir?

Published by: 0

Bit hemen her yaşta görülebilen bir sorun olmasına rağmen, genel olarak daha bilinçsiz ve dikkatsiz olunan çocukluk dönemlerinde daha sık görülür.

Bitler , böcekler sınıfında bir takımdır. Kanatları yoktur. Genellikle memelilerde asalak olarak yaşarlar. İnsanlarda saç biti, vücut biti ve kıl biti şeklinde çeşitleri olur. Kopan deri parçaları, deri salgıları, yağlar ve kanla beslenirler. Bit nasıl temizlenir sorusunun yanıtı çokda kolay değil,özel bir salgı sayesinde tutunan bitleri ince taraklar ya da bit ilaçlarıolmadan deriden ayırmak kolay değildir.

Bit Neden Olur?

Çocuk yaşlarda birçok kişinin başından bitlenme durumu geçmiştir. Şimdiki gibi ilaçların ve şampuanların olmadığı dönemde bitlerle savaşmak oldukça güçtü. Üstelik bitler oldukça hızlı yayılır ve kısa sürede etrafta bulunan herkese bulaşabilirler. Zaten özellikle bir okul vs. gibi alanda bit görülmüşse hemen acil bir şekilde önlem almak gerekir. Bitlenme durumu kısa süre içerisinde küçük çaplı bir salgına dönüşebilir.

“Temiz bir insana bit bulaşmaz,” tam olarak doğru bir ifade değildir. Evet, bitlenmemenin en önemli ayağı temiz olmaktır, ancak bit sokakta, otobüste, kapalı alanlarda hemen heryerde olabilir ve başkasında kolayca geçebilir, temiz olsanız dahi. Unutmamak gerekir ki, bitlerin kanatları olmadığı için yalnızca temas yoluyla geçebilirler. Böyle bir durumda temastan kaçınmak en doğru yol olacaktır. Bitin ilk belirtisi klasik olarak kaşınmadır. Kaşınma genelde belli bir yerde yoğunlaşır ve daha sonra yayılır. Kaşınma bazen öylesine şiddetlidir ki, deride yaralar dahi oluşabilir. Bit nasıl geçer? Mutlaka hemen önlem almak ve çevredekileri uzaklaştırmak gerekir. Temastan kaçınmak ve bitlenen kişinin kullandığı eşyaları kesinlikle kullanmamak önemlidir. Biti kısa sürede gidermek daha kolaydır. Çünkü zaman ilerledikçe bitten kurtulmak zorlaşır.

Bit Şampuanı

Bitten şüpheleniliyorsa öncelikle biti tespit etmek gerekir. Saç biti tespit edilirse, hemen bir eczaneye gidip bit ilacı ve bit şampuanı almalısınız. Bu ilaçları ve şampuanı mutlaka doğru şekilde kullanmazsanız bitlerle mücadele edemezsiniz. Mutlaka prospektüste yazan talimatlara göre hareket etmelisiniz.

Bit İlaçları

Bit ilaçları bitleri engellemek konusunda başarılıdır. Ancak unutmamak gerekir ki, bitlenildiği zaman saçta veya vücutta yalnızca bitler olmaz. Dişi bitler sirke denilen yavrularını saç köklerine, enseye ya da kulak arkasına bırakırlar. İşte bu sirkelerle bit ilaçlarıyla mücadele etmek pek kolay değildir. Bit ve sirke nasıl temizlenir? Sirkeleri tam olarak kafadan uzaklaştırabilmek için bit ilacı kullandıktan sonra eşit oranda su ve elma sirkesini karıştırarak saçlarınızı durulamalısınız. Suyla seyreltilmiş elma sirkesi, bit ilaçlarıyla vücuttan koparılamayan yavru sirkeleri çözer ve yapıştıkları yerden ayrılmalarını sağlar. Daha sonra kullanılacak bit tarağı denilen ince uçlu tarakla saçları taramak yeterli olacaktır. Bitlerden tam olarak kurtulduğunuzu anlamak ve işi garantiye almak için mutlaka aynı işlemi 1 hafta sonra tekrarlamak gerekir.