Basur ve Basur Tedavisi

Published by: 0

Halk adıyla basur, tıp dilinde ise hemoroid olarak bilinmektedir. Basur nedir sorusunun; kalın bağırsağın dışa açılan kısmında, hemoroidal damarların bulunduğu bir doku olarak cevaplayabiliriz. Basur’ un görevleri ise;
•    İstemli veya istemsiz olarak dışkının kontrolünü sağlamak,
•    Anüs bölgesin de bulunan kas yumağı dışkılarını fiziksel ve kimyasal zararlarından korumaktır.

Basur belirtileri arasında en bilindik olanlar; tuvalet kâğıdında, dışkıda veya klozet de parlak kırmızı bir kanın gözükmesi ile birlikte anüste oluşan yumuşak doku çıkıntısıdır.

“Peki, ama  basur neden olur“  sorusu halk arasında sıkça sorulan sorulardandır. Basur hastalığı, iç basıncın özellikle kabızlığa bağlı ıkınma sonucu artması, ıkınmaya bağlı olarak bu bölgedeki damarların aşırı şişmesi, bir nevi varis olması ve bu dokuda oluşan deformasyon sonucu meydan gelmektedir.

Basur tedavisi için öncelikle bu şikayete neyin sebep olabileceğinin araştırılması gerekmektedir. Kişiye özel bazı genetik yapılar, yeme içme alışkanlıklarımız, iş hayatı, stres durumumuz, yorgunluk ve gerilim, hamilelik gibi etkenler bu sorunu tetikleyebilmektedir.

Basur hastalığının en önemli nedenlerinden biri kabızlığa bağlı ıkınmadır. Ayrıca lifli yiyeceklerin az veya hiç yenmemesi, dışkının çok sertleşmesine ve sindirim sonrası su tutamamasına sebep olur. Bu sebep ile bu tür gıdaların daha fazla tüketilmesi gerekir. Çünkü lifli yiyeceklerin lifli kısımlarında neredeyse hacimlerinin 20 ile 30 katı kadar fazla su tutabilme özellikleri bulunduğundan ıkınma gereksinimi duymadan rahat bir şekilde dışkılama imkanı bulmuş olurlar.
Basur yani hemoroid tedavisi için;

  • Beslenme alışkanlığımızı gözden geçirmemiz,
  • Sigara ve stresten olabildiğince uzak durmamız ve
  • Vücudumuzu çok iyi tanıyarak bu hastalığa sebep olan diğer etkenlerden kurtulmamız çözüm olacaktır.

Bunlara ek olarak; hastalığın ilerleme durumuna bağlı olarak çeşitli ilaçlar kullanmamız gerekebileceği gibi, bazen cerrahi müdahale bile gerekebilir. Ancak bunlar çok daha pahalı çözümler olacağı gibi, aynı zamanda da acı verici ve kesin olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. Hastalığın ilerde tekrarlama olasılığının da yüksek olduğunu düşünürsek bu çözümlerin pekte iç açıcı olmadığını söylemek mümkündür.

Ayrıca faydası olabilecek bir takım basur bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bitkisel basur tedavisi ile son derece sağlıklı bir şekilde yine bu hastalıktan kurtulmak mümkündür. Bitkisel basur tedavisi arasında yer alan tariflerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Tarif 1

Mürver çiçeği, dahili mayası otu, atkestanesi kabuğu, selvi kozası, asma yaprağı, sığır kuyruğu yaprağı ve ebegümeci.

Yapılışı: Dileğinize göre otların hepsini birden veya ayrı ayrı kaynattıktan sonra, aç karnına 1-2 bardak ve sıcak olması şartıyla hazırlamış olduğunuz suyu içiniz.

  • Tarif 2

Çekem otunu kaynatıp suyu içilir. Lapası ise, basurun üzerine konmaktadır.