Basur Türleri ve Basurdan Korunma Yolları

Published by: 0

Kötü beslenme alışkanlığı ve yaşanılan kronik kabızlık rahatsızlığı sonucu ortaya çıkan basur bir çoğumuzun korkulu rüyası. Basur daha çok ileri yaşlardaki kişilerde görülüyor ve Basurun birinci, ikinci ve üçüncü derece olmak üzere 3 temel çeşidi bulunuyor.

Birinci Derece Basurlar; Uzun süre tuvalette kalma ile oluşur. Büyük abdestle beraber farklı boyutlarda kanamalar meydana gelmekte ve kanamaların rengi genellikle açık kırmızı renktedir. Bu kanamalar büyük abdest sonrasında az miktarda ve damla damla gelmektedir.

İkinci Derece Basurlar; En büyük belirtisi makatta oluşan kaşıntı ile ortaya çıkmakta ve bu derece basurda, tuvalet esnasında dışarı çıkarak beliren basur memeleri daha sonrasında kendiliğinden içeri girmektedir.

Üçüncü Derece Basurlar; Bu derece de yine kanama ve kaşıntı görülmekte ve bunun yanı sıra tuvalet esnasında dışarı çıkan ve şiddetli ağrıya sebebiyet veren basur memeleri bulunuyor. Eğer ki yaşadığınız basur rahatsızlığı bu grupta yer alıyorsa, kan kaybına bağlı anemi ve buna bağlı olarak halsizlik ve yine buna bağlı olarak da ileri dönemlerde kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklarla da karşılaşabilirsiniz.

Basurdan Korunmanın Yolları

• Basurdan korunmak için her gün düzenli olarak egzersiz yapın ve bol bol sıvı alın.

• Günde en az 8 bardak su tüketin.

• Alkol kullanımını azaltın ve baharatı hayatınızdan çıkarın.

• Lif yönünden zengin sebze meyve tüketimine ağırlık vererek düzenli beslenin.

• Kişisel temizliğinize özen gösterin ve dar kıyafetler giymekten mümkün olduğunca kaçının.

Eğer ki masa başı bir işte çalışıyorsanız ve gün boyu sürekli olarak oturmanın gerekiyor saatte en az 5 dakika yürüyün. Çalışırken devamlı oturma pozisyonunuzu değiştirin bu sayede anal bölgenin maruz kaldığı basıncı minimize etmiş olacaksınız. Ve son olarak günde 1 kez düzenli olarak tuvalete gidin fakat çok fazla tuvalette kalmamaya özen gösterin.

Anahtar Kelimeler:
basurdan korunma
basurdan korunmak