Basur Kremi ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Published by: 0

 

 

Basur Otu Kremi İle Tedavi

Basur bir sürü kişinin maalesef korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Bir sürü kişi bu hastalığın oluştuğu bölgeden dolayı doktora gitmekte çekinmekte ve buda hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Ayrıca basur olarak zannettiğimiz bu hastalığın bağırsak kanseri belirtisiyle de benzer olmasından dolayı tehlikeli olacağından doktora gitmeyi ihmal etmemelerini öneriyoruz.

Basur tedavisi bağırsak kanserine göre çok daha kolaydır ancak bunun basur olduğunu zannedip doktora gitme konusunda geç kalan hastalarda bağırsak kanseri eğer söz konusu ise tedavide geç kalmak çok acı sonlara bazen yol açabiliyor.

Bu sebeple doktora gidip basur olduğundan emin olduktan sonra çeşitli tedavi yolları ile bu hastalıktan kurtulmak son derece kolay. Basur ilacı kullanarak tedavi olabileceğiniz gibi basur kremi ile de son derece kolay ve bitkisel bir tedavi yöntemiyle de çözüm bulmanız mümkün.

Küçük Kırlangıçotu veya düğün çiçeği olarak ta bilinen Basurotu, çalılıklar arasında ilkbahar aylarında kendiliğinden yetişen çiçekli bir bitkidir. Yaprakları yeşimtırak olan bu bitki aynı zamanda üç parçadır ve çiçekleri altın sarısı rengindedir. Basur otu bitkisi sabahları açar ve akşamları da kapanır.

Basur için krem olarak kullanılan basurotu kremi, sınırlı yaprak otu yağı, çoban çantası yağı, papatya yağı, civanperçemi yağı, at kestanesi yağı, çörek otu yağı, ve mazı ekstaratı içermektedir.

Bitkisel basur kremi olarak kullanılan basur otu kremini günde iki kere makat bölgesine sürmeniz olumlu bir sonuç almanız için yeterli olacaktır. Basur otu kremi sayesinde makat bölgenizde oluşan memeleşmeden kurtulmuş olacaksınız.

Basur Kremi

Basur ilaçlarını piyasada yaygın  olarak sunulan ve satışı yapılan 2 çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı basur kremlerini iki gruba ayırmaktayız. Bunlar:

Basur Kremi

  • Bitkisel Basur Kremleri
  • Bilimsel Basur Kremleridir.

Her şeyden önce, bilinmelidir ki basur ( hemoroid ) ilaçları ve kremlerinin temel görevi basur sorunu olan hastayı öncelikle duyulan ağrıdan rahatlatmaktır. Yani basur ilaçları ve kremlerinin temelli ( tamamen yok edici ) bir sağaltma etme özellikleri ne yazık ki yoktur. Kesin ve en doğru sağlıklı tedaviler için şüphesiz uzman bir doktora başvurulmalıdır. Kesin çözüm basurda lazer ya da diğer operasyonlu cerrahi yöntemler ile olmakta olup bazı durumlarda cerrahi müdahale ( basur ameliyatı ) bile tam kesin çare olmamaktadır.

Basur kremleri iyileştirici ve rahatlatıcı ortak özellikleri arasında basurlu bölge yani makat çatlakları, boğulmuş basur ve cilt yanıkları gibi zaman zaman ağrılı her hâlde kullanılabilmesidir. Kremlerin içerisindeki alansal uyuşma sağlayan maddeler sayesinde ağrıyı minimum seviyede azaltılır.

Basur kreminin dış ve iç kısma sürülmesi bakımından da iki tane çeşidi bulunmaktadır.

Kremler, içerdiği maddeler ile bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltarak mentol serinlik hissi vererek kişiyi rahatlatır, ağrısını azaltır. Hem dışarı hem de anüs içine basur bölgeye ulaşacak şekilde sıkılarak uygulanır. Kremler damar büzücü etki yaratıp kanamayı azaltır. Kremler; içeriğindeki kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka problemler nedeniyle uzun süre kullanılmaması uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca fitillerde basurun iç bölgedeki görülemeyen cerahatlerin onarılmasında ve sancılı ağrıların dindirilmesinde uygulanan diğer ilaç çeşididir. Fitil kullanıldığı takdirde 15 dakika kadar yüzüstü yatılıp ilacım etkisini tam olarak yerine getirmesi beklenir. Basur ilaçları ( tablet, krem, fitil ) genelde günde iki defa kullanılır. Diğer kullanım sayısının çoğalması veya azaltılması kesinlikle uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Basur Bitkisel Tedavisi

Basur için bitkisel çözümler: Kaynatılan bir miktar kuşburnu meyvesi sıcak iken lapa haline getirilir. Lapa halindeki kuşburnu hafif ılındıktan bir zaman sonra bir avuç dolusu kadar bu lapadan alınır ve eğilerek kalça iki tarafa doğru açılıp basurlu bölge ortaya çıkarıldıktan sonra problemli bölgeye konulur.Basur için bilimsel ilaç ve tedavi yöntemlerinin yanında bitkisel, alternatif tıp çeşitlerini de deneyerek rahatlama sağlayabilirsiniz. Hatta birçok alternatif tıp rehabilitasyon çeşitlerinde ameliyat ( cerrahi operasyon ) olmadan noksansız basurun yok edildiği söylenmektedir. Bu konuyla ilgili belli ve sarih bir bilginin olmadığını da unutmamak gereklidir.

Ardından bir tülbent veya sargı bezi yardımıyla basurlu bölge kapatılır. Bu basur kremi basurlu bölgede 15 ile 20 dakika süresince yavaşça oturmakla bekletilir. Yeterince beklendikten sonra tülbent ya da sargı bezi kaldırılır, basurlu bölge ılık suyla temizlenip, temizlenir.

Basur oturma banyosu nasıl yapılır?

Biberiye, ısırgan, papatya, kuşburnunu birer tutam alınıp yeterli su bulundurulan bir kabın içinde kaynatılır. Daha sonra bu basur kürü, içinde ılık su bulunan leğene dökülerek iyice karıştırılır. Basurlu kişi bu leğende ortalama 30 dakika kadar oturmalıdır. Hem yukarıdaki basur kremi hem de bu oturma banyosu uygulanması sonucunda hemoroidli hastanın bölgesinde ciddi düzeyde rahatlama yaşanacaktır.

Anahtar Kelimeler:

  • basur kremleri
  • bağsur kremi
  • basur ilaçları ne kadar kullanılmalı
  • basur kremi pro
  • hemoroit (basur kremi)