Başarı Nedir?

Published by: 0

Başarı kelimesi dendiği zaman her insanın aklına farklı düşünceler gelmektedir.  Bu durumunun böyle olmasının altında yatan nedenlerden bir kaçını sıralayacak olursak;  kişinin yaşadığı çevre koşulları, eğitimi, yaptığı işler, vs gibi etkenler gelmektedir. Kimilerine göre çok lüks villalarda oturmak, kimilerine göre iş yaşamında çok başarılı olmak, kimilerine göre başarılı evlatlar yetiştirmek.. Genel olarak çevremizdeki insanların tanımlamalarına baktığımızda birşeyler elde edebilmek gibi maddi getirisi olan duyguların ya da kazançların başarı olarak tanımlandığını görüyorum. Aslında bana göre ise başarı tam olarak bu demek değildir.

Kimimiz hayatta bir takım hedefleri başarırken, kimi insanlar da başaramadığını düşünerek büyük bir hayal kırıklığına kapılırlar. Aslında bu noktada yanlış olan durum ise başarmak için hedefe doğru adımda yaklaşmamaktan kaynaklanmaktadır. Bazı bilim adamlarına göre ise, başarmak; yalnızca gülmek ve çok gülebilmektir. Çünkü bana göre de insan hayatta mutlu olduğu sürece başarmak onun için çok kolay olacaktır. Aynı zamanda zaten mutlu olabilmek için bir şeyleri başarmak için alın teri dökmüyor muyuz?

Başarı bu aşamada insanların yaşamda var olabilmeleri ve hayatlarını sağlıklı ve mutlu bir şekilde devam ettirebilmeleri için var olan iç güdü olarak tanımlayabiliriz. Her insanın aslında birbirinden çok farklı hedefleri vardır. Ancak esasında her insan tek bir amaç için başarmayı ister. O da yaşama kalabilmek ve bu süreç içinde de mutlu olabilme dürtüsüdür.

‘’Hayat, Mücadeledir.’’

Aynı zamanda da aslında vazgeçmemek, umutsuzluğa kapılmamak, hayal etmek, yılmamak, iyi olanı sevmek, dürüst olmak, eleştirilere açık olmak, eleştirebilmek de bir başarı olarak bilinmelidir. Umutsuzluğa kapıldığımız zaman ya da bu doğrularımızdan şaştığımız zaman başarı bizden uzaklaşacaktır