Balkon Bahçeniz İçin Ekim Tarihleri

Published by: 0

Sebzelerin Ekim Ayları

Yeni hobi arayanların ve organik gıdaları kendi üretmek isteyenlerin yeni uğraşı haline gelen ve inanılmaz derecede verimli olan, balkon bahçeleri için ekim tarihlerinin önemini biliyor musunuz?

Özellikle şehirleşme ve toprak kalmayışının insan üzerinde ki etkileri sadece stres ve kalabalığın getirdiği kirliliğe bağlı hastalıklar değildir. Bazı bitki severlerin denemeleri sonucu saksıda da sebze meyve yetiştirilebileceği görülmüştür. Hem organiklik hem de doğal bir yeşil görüntüsüne hasret kalanlar için az maliyetli ama etkili bir hobi haline gelen balkon bahçelerin de ekilmesi gereken bitkiler doğru seçilmelidir. Sınırsız toprak olmayışı veya bir diğer deyiş ile toprak derinliği, kökün yayılabileceği alana ve balkonda düşünülen bir üretim olduğu için olgunluğa ulaştığında ki ağırlıkları dikkate alınarak, balkonlara mini seralar dahi kurulmaktadır.

Bir kök domatesten yaklaşık 3-4 kilo kadar domates almanız mümkün. Hatta seçilen türe ve seranızın kalitesine bağlı olarak bu miktarlar 4-5 katına çıkmaktadır.

Elbette her şeyin bir zamanı vardır. Sebze ve meyve yetiştiriciliğinin de bazı tarihlere uygun ekimi yapılması gerekmektedir.

Vereceğimiz sebzeler minimum toprak ihtiyacı olan ve organikliği en çok sorgulanan sebzelerdir.

Eylül ayından başlayarak nisan ayına kadar tohumdan ekimi yapılabilecek en çok tüketilen sebze soğandır. Yarım santim bir toprakta çillendirilebilen ve 4-5 cm derinliğinde geniş yüzeyli bir toprakta olgunluğa ulaşabilir. 60 – 120 gün arasında maksimum verimliliğe ulaşır.

Eylül – kasım ve Mart – mayıs ayları arasında ise domates ekimi yapmanız en uygun vakittir. Yukarıda örnekte verildiği üzere bakımı, sulama şekli ve sera ısınıza bağlı olarak verimliliği arttırmak çok kolaydır.

Mart – Aralık ayları arasında ise biber, nane, marul, semiz otu, kekik, fesleğen gibi sebzeleri ekmeniz uygundur.

Balkon bahçeniz için ekim tarihleri, verilen aylar baz alınarak yapılması verimde artışa sebep olacağı gibi, uygun şartlar hazırlanması halinde yılın her günü ekim işlemi yapmanız ise mümkündür.

Bakımını yaparken bilenlerden yardım almanız ya da internetten uygun yöntemleri anlatan sitelerden destek almanız uygun olacaktır.

Bir çok saksı çiçeği de balkonda dekorasyon amaçlı olarak sera da bakımı yapılabilir. Örneğin gül yetiştiriciliği, reyhan veya kolanya çiçeği yetiştiriciliği gibi…