Ayak kokusunu önlemek için ne yapmak gerekir?

Published by: 0

Ayaklarımız Kokmasın

Ayak kokusu kadın erkek ve her yaşta insanın en büyük kâbusudur. Sosyal hayatımızda bizi kısıtlar. Ayak kokusunu önlemek hepimiz için çok önemlidir. Ayaklar çok uzun süre ayakkabı içinde kalması, terlemesi ve ayakların bakteri üretmesi ile kokar.

Ayaklarda oluşan organik asitler oldukça şiddetli kokulara sebep olur. Ayak kokusunu önlemek için ne yapmak gerekir? Öncelikle ayakların sık havalandırılması ve kuru kalması sağlanmalıdır. Nem tutmayan çoraplar seçilmelidir.

Ayak kokusunun önlenmesi için bitkisel önerilerden bahsedersek; tuzla yıkanması nemi azaltır. Sirke ile ovulması haftada bir iki kere yatmadan önce yapılmalı ve çorap giyerek uyunmalıdır.

Ayaklar siyah ve yeşil çaylar ile yıkanarak da iyi sonuçlar alınabilir. Ayak terlemesiönlenmesi adına mutlaka ayakkabılar içine çorap giyilmesini tavsiye ediyoruz.

Ayak kokusu önlemek tedavisi için ayak deodorantları ve pudralar da iyi sonuçlara varır. Ayaklarınıza her gün benzoil peroksit jeli iyi sonuçlar verir. Ayak kokusu sebebi çinko eksiği ile olabilir bu konuda tahlil yapılabilir.

Ayaklarınızı her gün bakteri önleyici sabun ile sabunlamanızı öneriyoruz. Ayak kokusu önlemek için bu yöntemler sonuç alınamıyor ise mutlaka doktor yardımı alınmalıdır.