Ayak Bakımı Hakkında Bilgiler

Published by: 0

Ayak bakımı, çoğunlukla sandalet ve açık ayakkabı giydiğimiz şu günlerde oldukça ilgilendiğimiz bir konu. Sadece kötü görünmekle kalmayıp zamanla canımızın acımasına da neden olan kuru ve çatlak topuklar için çözüm önerileri de  oldukça fazla. Öncelikle kuru ve çatlak topuğu önlemek için bazı bilgilerden bahsetmek istiyorum. Doğru ölçüde ve sağlıklı ayakkabı giymek, bol bol su içmek, ayaklarımızı kuru ve temiz tutmaya özen göstermek, ayaklarımız için uygun kremler kullanmak ve yorgun bir günden sonra ayaklarımızı önce ılık daha sonra soğuk suyla yıkamak, yumuşak topuklar için almamız  gereken önlemler arasındadır. Ayrıca uygulayacağınız çeşitli bakım maskeleriyle topuğunuzdaki çatlakların da  yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz.Hazırlanışı bakımından pratik ve alacağımız sonuç bakımından  etkili olan  bu ayak bakım maskelerini  aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

-Topuklarınıza  zeytinyağı ile masaj yaparak bu şekilde yıkamadan 20 dakika bekletin. Daha sonra önce ılık ve soğuk su ile ayaklarınızı yıkayın, topuklarızın yumuşacık olduğunu hemen farkedeceksiniz.

-Gül suyuna gliserin ekleyip karışım haline getirin. Bu karışımı 2 hafta boyunca her akşam ayaklarınıza uygulayın. Topuğunuzdaki kuruluğu gidermek için etkili bir çözümdür.

– 5 ölçü suya 1 ölçü bal ekleyin. Ayaklarınızı bu suda bekletmek çok faydalı olacaktır.

-ılık suyun içerisine antiseptik veya deniz tuzu ekleyerek erimesini bekleyin. Ayaklarınızı bu suyun içerisinde 15 dakika dinlendirdikten sonra, kurulayıp ayağınıza uygun jel veya kremle bir süre daha masaj yapın.

Bu maskelerin dışında beslenme alışkanlığınızı düzenleyerekte çözüm bulabilirsiniz.özellikle demir, kalsiyum, omega3  bakımından zengin besinler, taze sebze, fındık, sütlü ürünler ve balık tüketimine  ağırlık vermeniz ayak bakımı için önemlidir.

Bütün günü ayaklarımızın üzerinde geçirdiğimizi düşünürsek, bu bakım maskeleri için ayıracağımız zaman hem sağlık hemde estetik bakımından çok önemlidir.