Apandisit Nedir? Apandisit Belirtileri ve Tedavisi

Published by: 0

Apandisitin Tanısı

Apandisitin tanısını koymak biraz zor olabilir. Apandisit hastalığında görülen belirtiler diğer hastalıkların belirtisi de olduğu için tanıyı koymak bu yüzden zor olabilir. Ayrıca apandisit hastalığında ağrının yeri tam olarak bilinmediği içinde tam olarak tanısı yapılamayabilir. Doktora başvurulduğu zaman eğer doktor sizi muayene ederken ağrı şiddetleniyorsa ve ağrı sürekli olarak sizin hareket etmenizi sağlıyorsa büyük ihtimal apandisit hastalığına yakalanmışsınızdır.
İnsanların birçoğu apandisit kelimesini duymuştur, halk arasında ise apandis olarak adlandırılan bu organın ne işe yaradığı, vücutta ne gibi bir görevi olduğunu pek kimse bilmez, apandisit belirtileri veya apandisit ağrıları ile hep gündeme gelmiştir.

Apandisit karnın sağ alt bölümünde, parmak şeklinde kalın bağırsağın başlangıç noktasında bulunur, ortalama bir uzunluğu yoktur, kişiye göre değişkenlik gösterebilir, ancak genellikle 7 ila 12 cm boyutlarındadır, kalın bağırsak içinde bulunan bu organ onun uzantısı olan kör bağırsağa tutunarak görevini yapar.

Muayeneden sonra yapılan ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi sayesinde apandisit hakkında daha fazla bilgi edilmiş olur. Diğer bir tanıysa; ”Vücut üzerinde yer alan her bir organın detaylı olarak incelenmesidir.” Eğer karnınızda oluşan ağrı çok fazla şiddetliyse ve bastırınca daha da şiddetleniyorsa büyük ihtimalle bu apandisit hastalığının belirtisidir.

Apandisit Ne İşe Yarar ?

Halk arasında “pek bir özelliği yoktur”, “ Alınsa da bir şey olmaz” gibi söylemleri çoğu zaman duymuşuzdur. Bazı açıklamalara göre ise vücuttaki görevi hala tam olarak saptanamamıştır. Aslında bu bilgilerin birçoğunun yanlış olduğu zamanla yapılan klinik deneyler sonucunda saptanmaktadır, apandisitsindirim sisteminde bulunmasına rağmen bağışıklık görevi ile ilgili sıvılar yaymaktadır, bağırsaklar sindirim sisteminde görev aldığı için devamlı olarak apandisit için beklenen görev bu yönde olmuştur.

Fakat bu organ insanların gelişme çağında, özellikle de gençlik çağlarında salgıladığı sıvılar sayesinde vücudun savunma sistemine çok büyük yardım sağlamaktadır. Kalın bağırsakta oluşabilecek birçok virüsü zararsız hale getirmesi ile görev tanımlaması yapılabilir, apandisit belirtileri kendini boy göstermeye başladığında varlığını ortaya çıkarmaktadır. Ondan önce kimse bu organın ne görevleri olduğunu pek umursamaz. Rahatsızlık sonucu apandis alımları sonrasında vücuttaki fonksiyonlarda azalma görülmez. Çünkü bu rahatsızlıkların çözümü apandis organının vücuttan alınması ile tamamlanır.
Apandisit Kimlerde Görülür?

Yapılan araştırmalara göre Dünya üzerinde yaşamını sürdüren %10’luk dilimde apandisit hastalığı insanlarda görülüyor. Bu hastalığın bir yaşı yoktur ve 2 yaşından küçüklerin bu hastalığı yaşaması diğer yaşlara göre çok daha nadirdir. 2 yaşından daha sonra apandisit hastalığının vücudunuz üzerinde belirtisi daha da artar ve 20 yaşından sonra görülmesi mutlaktır.

Yetişkin erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülebilir fakat küçük yaşlarda hem kadınlar hem erkekler için aynı oranda bu hastalık kendisini belirtebilir. Apandisit içi boş olan dar bir kanal yapısına sahiptir ve içerisinde adını daha bilmediğimiz mikroorganizmalar yaşamını sürdürür. Bu organizmaların bir çoğunluğu bağırsak üzerinde yaşar ve herhangi bir apandisit belirtisi olduğu zaman kalın bağırsağınızın tıkanmasına neden olup size önemli derece de sağlık sorunları yaşatabilir. Bu organizmalar bir zamandan sonra bakteri üretmeye başlarlar ve apandisit kanalının içerisinde çürümeye başlayıp apandisitin patlamasına neden olurlar.

Apandisitin patlama nedenlerinden bir tanesi de aynı bademcik hastalığında olduğu lenf dokularının tıkanması ve şişmesinden dolayı olur. İltihaplı bir şekilde kendisini belirten apandisit hastalığının neden olduğu tıpta bilinemiyor. Vücut üzerinde 2 tür apandisit hastalığı bulunuyor. Bunlardan ilki; ”Akut apandisittir.” Akut apandisit fazla ağrı şiddeti olmayan türdedir ve mutlak suretle hastanın ameliyat olması gerekir. Mukuslu, irinle ve kangrenli olarak vücut üzerinde kendisini belirtebilir eğer apandisit mukuslu bir haldeyse apandisitiniz normalinden çok daha fazla iltihaplanıp büyümüştür demektir.

Apandisit Neden Olur ?
Apandisit neden olur ? Bu konuda bilim dünyasından tam olarak bir açıklama yapılmıyor, ancak apandisit kimine göre vücut için önemli bir konumda yer alsa da, kimi uzmana göre vücut içinde pek bir işlevi bulunmayan. Alındığında ise vücudun işlevine herhangi bir zarar vermeyen bir konumdadır. Vücut içinde bulunan ve bağırsaktaki insan için yararlı olan mikroorganizmaların yer aldığı bir yerleşke olarak da tarif edilmektedir. Kimi mikroplar az olması sebebiyle vücuda sağlıklı bir direnç sağlar ve bu metabolizmanın işlemesi için iyi bir faktördür.

Ancak uzmanların hemen hemen hepsinin ortak görüşüne sahip olarak dillendirilen Apandisit neden olur sorusuna verdikleri cevap ise, kendi bünyesinde barındırdığı mikropların çoğalması ile apandisit iltihaplanır ve hastalıkların yapıcı özellik kazanması ile bu rahatsızlık ortaya çıkar, şeklindedir. Apandisit yapısı itibari ile aslında dar bir boşluğa sahiptir. Ancak burada biriken ve yerleşen mikropların fazlalaşması ile apandisit iltihaplanmaya başlar ve sonucunda rahatsızlıklar başlar. Aynı zamanda sindirim sistemindeki bir tıkanma da yine bu tür sorunların çıkmasına vesile olur. Mesela bir kiraz çekirdeğinin apandistin ağzında bir tıkanma yapması, bağırsak girişinde bulunan apandisit rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına vesile olur.

Apandisit rahatsızlıklarında kişiler ağrılı bir dönem geçirirler. Bu sebeple apandisit şüphesi oluştuğu anda bir sağlık kurumuna giderek yardım istenmesi önemlidir. Apandisit patlamaları sonucunda içinde barınan mikroorganizmaların yayılması ihtimali yüksektir. Bu nedenle ciddi sorunlar ile karşılaşabilme gibi farklı komplikeler için gerekli önlemler alınır. Uzmanlar tarafından tüm bu oluşumların dışında Apandisit neden olursorusunun bir cevabı da; bu bölgeye alınacak olan şiddetli darbeler sonucunda ortaya çıkan durumlardır. Yine bu durumlarda da yine şiddetli ağrı, kanlı idrar gibi sorunlar görülebilmektedir.

Apandisit belirtileri arasında ise şiddetli karın ağrısı, ağrının giderek artan bir özelliğe sahip olması gibi belirtileri mevcuttur. Karın şişliği ve aynı anda bulantı görülmesi durumunda da hemen bir uzmandan yardım alınması gerekir. Karın bölgenizde oluşan bir sertlik var ise ve genellikle yemek yedikten sonra karnınızda bir ağ oluşuyor ise Apandisit neden olur sorularını aramaya başlayabilirsiniz. Çünkü bu belirtilerin birçoğu apandisit rahatsızlıklarının habercisi olabilmektedir.

Apandisitte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Eminiz bu konuyu birçok keresinde araştırma yaparak okumuşsunuzdur. Ancak biz sizin için farklı bir araştırma yaparak Apandisitte Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında oluşumları, devamı ve apandisit ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler diye bölümlere ayırdık. Sizlerde bu alandaki hazırlanan araştırma yazısında belirtilen konulara riayet ederek sağlınız için faydalı bilgileri edinebilirsiniz. Mühim olan apandisitkonusunda yapılan bilgilendirmelerin doğru olarak uygulanması değildir. Kendi vücudunuzda bu şekilde gelişen hastalıklarda neler yapılması gerektiğinin doğru ve gerçekleşebilecek doktor tavsiyelerine uygun olarak teşhis edilmesidir.

Ülkemizde birçok alanda olduğu gibi apandis gibi konularda rahatsızlıkları olanlar için ilk öncelikle hemen kocakarı ilacı olarak tabir edilen farklı uygulamalara gidilebiliyor. Bu tür uygulamalar sağlık açısından son derece risklidir. Çünkü apandisit rahatsızlığı kimi zaman çok şiddetli şekilde ağrılar çekmenize neden olabilir. Apandisitte dikkat edilmesi gerekenler  hakkında size iki bölümden oluşan bir bilgilendirme yapacağız. İlk öncelikle;

Apandisit belirtisindeki en büyük belirgin özellik karın bölgesinde başlayan ve göbek çevresinde kendini gösteren ağrıdır. Ağrı şiddetlendikçe artık karnın alt bölgesine doğru ilerleme yapar. Hareket edilmesi veya hapşırma, öksürme veya gülme bu ağrıların daha artmasını vesile olur.  Bu sebeple bunlara karşı hassasiyetli davranışlarda bulunun. Eğer ağrı sürekli bir şekilde devam ediyor ve kişide ateş yükselmesi görülüyor ise apandisit patlaması olayı meydana gelmiş olabilir. Aynı süre içinde kişinin bulantı ve kusma refleksleri ortaya çıkar. Bu şekilde bir ağrılı şekilde vücudunuzda gelişme olur ise yemeyi kesip hemen doktora görünün.

Bu tür ameliyatlar sonucunda kişinin vücudunun işlevinde herhangi bir eksilme ve artma olmaz. Bu nedenle ameliyat sonrasında belirli hareketler kısa zaman içinde yapılabilir. Kişi için özel bir beslenme uygulaması da yine doktor tarafından verilmez. Ancak ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı belirli bir süre devam eder. Bu süre doktor tarafından size bildirilecektir. Ameliyat yerinin kapalı olması sağlanır. Ameliyattan dolayı ağır işler ve ağır yükler altına girilmemesi gerekir. Sonuçta dikiş olan bölüm var ise bunların zarar görmesine neden olunur. Ameliyat yerinin pansumanları günlük değil gün aşırı şekilde yapılacaktır.

Apandisitin Tedavisi
Apandisit sadece ameliyatla geçirebilecek hastalıktır. Kolay bir şekilde tedavisi yapılır ve asla ilaçlarla geçebilecek bir hastalık türü değildir. Apandisit’e asla antibiyotikle çözüm bulamazsınız çünkü antibiyotikler apandisite ulaşamaz. Kolay bir şekilde ameliyatı yapılır ve kesin tedavi için hasta ameliyat olmak zorundadır. Apandisit hastalığının ameliyatı yaklaşık olarak 30 veya 40 dakika sürmektedir ve hasta 1 gün boyunca hastane de kalmak zorundadır.

Apandisit diğer hastalıklara göre tehlikeli bir hastalık olduğundan dolayı ve ölüme neden olabileceği için bir an önce ameliyatının yapılması gerekir. Hastalık vücudunuzda eğer ağrılaşmadan doktora başvurursanız yanlış tanı doktorlar tarafından konulabilir. Apandisitiniz sağlam dahi olsa mutlaka vücuttan çıkarılmalıdır.

Apandisit Hastalığında Ne Yapmalıyız?
Evet, sizlerle bir konuda daha buluştuk ve bu konumuzda yine sizlere apandisit hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bu sefer başlığımızı sizler için; ”Apandisit hastalığında ne yapmalıyız?” olarak seçtik ve bu başlık altında sizlere apandisit hakkında çok değerli bilgiler sunacağız. İşte sizlere o konu ve detayları!

Apandisit hastalığında bildiğiniz üzere bizleri çok zorlu bir süreç bekliyor ve bu hastalığın ameliyatı gerçekten zorlu bir şekilde geçen insanı rahatsız eden hatta geren bir hastalık türüyle karşı karşıyayız. Apandisitiniz patladığı zaman apandisitinizin iltihaplı sıvısı karın zarının içerisinde yerleşmeye çalışır ve yerleştikten sonra hastalık apandisit hastalığından çıkıp ek bir hastalığın beraberiyle karın zarı iltihaplanması da ortaya çıkar. İşte sizlere örnek olabilecek bazı deneyler ve bu konu hakkında bilgilerimiz;

Apandisit hakkında sizlere bu internet sitesinin içerisinde daha önce bir sürü bilgi paylaştık. Apandisit hastalığı önemsenmeyecek bir hastalık değil, bu yüzden bu hastalıkta sizlere; ”Asla ağrı şiddetlenmeden hastaneye gitmiyorsunuz.” demek istiyoruz ve bunu zaten her konumuzda dile getirdik. Ağrı şiddetlenmeden hastaneye giderseniz yanlış bir tanı konulup yanlış tanıyla sizi tedavi edebilirler.
Apandisit ameliyatının gerçekleşebilmesi için doktorunuzun sizin üzerinizde ve raporunuzda şunu belirtmesi gerekir; ”Apandisit şüphesi”.
Asla bilmediğiniz ve güçlü antibiyotikler, ilaçlar almıyorsunuz. Zaten bunları alsanız dahi hiç bir işe yaramayacaktır hatta bir çok ilaç sizin kötü olmanıza neden olabilecek derece de ilaçlardır.
Apandisit hastalığı gerçekten bizleri mahcup duruma düşüren ve bir çok hastalığın öncüsü olarak görülebilen hastalıklardan bir tanesidir. Geldiği zaman geçmeyen ve geldiği zaman bizlere acaip derece de sorunlar yaşatan bir hastalık türü desek daha doğru olur. İnsanların bir çoğu apandisit hastalığının tanısının nasıl konulacağını bilmiyor. Üstelik her karın ağrısı için doktora başvurarak yanlış tanının konulmasına yardımcı oluyor fakat apandisit ağrısı çok şiddetli ve ağrılı bir hastalık olduğu için her ağrı apandisit hastalığıyla birleştirilemez daha çok ağrılı ve şiddetli bir türlü geçmek bilmeyen sorunlarda apandisit hastalığının tanısı konulmaktadır.
Apandisit hastalığı yukarıda da dediğimiz gibi şiddetli ve ağrılı bir hastalıktır. Hastaya aşırı derece de bir rahatsızlık veriyorken hastaneye gitmek için bu şiddetli ağrının oluşması ve bir türlü bu ağrının geçmemesi gerekiyor aksi taktirde doktora gittiğiniz zaman vücudunuzda yanlış bir hastalık için tedavi uygulabilir diğer hastalıklara yol açılabilir. Hastalıklar için ilk önce doktora başvurmanız yanlış birşey olacaktır. Bunun yerine ağrıların şiddetlenmesini bekleyebilirsiniz.

Apandisit hastalığında görebileceğiniz bir çok rahatsızlık vardır. Bunnu birincili olarak ağrılı ve şiddetli  bir hastalık olmasıdır ve doktorların dahi tanı koyamacağı bir hastalık türü olmasıdır. Hastalıklarınız için bu tür tedavi yöntemleri size yardımcı olmayacaktır bunun yerine kendinize biraz zaman ayırarak bu hastalığınız için daha doğru tedavi yöntemlerini uygulamaya çalışmalısınız ve doktora gitmeden önce biraz beklemelisiniz.

Apandisit belirtileri, en düşük ilk aşamalarda gözlenen belirtiler gaz, fazla yemek sonrası görülen ağrılar, böbrek veya karın kısmına bulunmakta olan başka organların ağrıları ile karıştırabilir. Yaşadığınız belirtilerin apandisit sorunları ile olup olmadığını evde gözlem yapabilirsiniz. Aşağıda bulunan yöntemler ile fark edebilirsiniz. Apandisit belirtileri içerisinde en fazla yaygın olan karın bölgesi kısmında yaşanan ağrılardır. Ağrı, göbek deliği çevresi ve karnın sağ alt tarafında yoğunlaşır. Karnın genellik ile sağ alt kısmında şiddetli ve keskin bir şekilde ağrılar oluşabilir. Ağrıya mide bulanması, kusma, ateş kabızlık veya ishal, gaz problemi ve sırt ağrısı gibi diğer belirtilerde beraberinde olabilir fakat, ağrı dışında görülen bu ağrılar belirtiler her insanda ortaya çıkmayabilir. Apandis patlaması hayatı tehlikeye sokan, ciddi bir sağlık sorunu olduğundan ötürü bu bölgede oluşan ağrılara dikkat edilmeli, şiddetini arttırmakta olan, uzun süre devam eden ağrılar için bir sağlık kuruluşuna gidilerek gereken muayane yapılmalıdır. Apandisit kısacası apandisin iltihaplanmasıdır. Kalın bağırsağa bağlı bir tüp tipinde ve yaklaşık olarak 10 cm boyunda bu doku iltahap kaptığında, kalın bağırsağın bu bölümü tıkanabilir. Apandisit patladığı vakit iltihaplı sıvı karın boşluğuna akış yapar ve kısa zaman içerisinde gerekli önlemler alınmazsa karın zarı iltihabına yol açar. Karın zarı iltihaplanmasına ise müdahale edilmezse hayati tehlike yaratabilir. Bu yüzden bu tip olaylar başınıza gelirse hemen doktora gidiniz