Andropoz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Published by: 0

Andropoz Tanımı

İlerleyen yaşla birlikte erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron seviyesinin gün geçtikçe azalmasıyla girilen döneme andropoz denir. Kadınlarda görülen menopoz ile karıştırmamak gerekir çünkü menopoza giren kadının doğurganlık özelliğini kaybederken, andropoza giren erkek üreme özelliğini tamamen yitirmez. Erkekler doğal şartlarda ömrünün sonuna dek cinsel hayatını sürdürebilir ve üreyebilir. Andropoza girme yaşı genellikle 40 yaş üstü erkeklerde gerçekleşirken günümüzde bu yaş seviyesi gittikçe düşmektedir ve artık bazı sağlık kurumlarınca andropoza girme yaşı 37 yaş olarak kabul edilmektedir.

 

Andropoz ile meydana gelen sorunlar ve nelerdir?

Testosteron seviyesinin azalması ile meydana gelen hormonel değişiklikler fiziki ve psikolojik etkiler yaratabilir. Halk arasında bu duruma 40 yaş sendromu da denir. Bu evreye giren erkekler kendini her açıdan daha güçsüz hissedebilir. Ancak andropoza girmekle erkeklik bitmez. 40 yaşını geçen bir erkek hayata dair edindiği tecrübelerle en güzel çağına girmiştir. Maalesef toplum olarak bazı tabuları yıkamıyoruz; unumuzu eledik eleğimizi astık, artık bizden fayda gelmez, ölsek de gömseler anlayışını toplum olarak değiştirmemiz gerekiyor.

40’lı yaşlardan 50’li yaşlara adım atan erkeklerde andropoz dönemi kendini daha belirgin hissettirir. Vücudun yaşlanmasına bağlı bir takım sağlık sorunları ile birlikte andropoz etkisi kişiyi psikolojik bunalıma sokabilir. Ancak unutmamak gerekir ki her yaşın ayrı bir tadı, güzelliği vardır. Özellikle 50 yaş grubu erkeklerin daha çok sosyal faaliyetlere yönelmesi, sağlık durumunun elverdiği ölçüde spor yapması, beslenmesine dikkat etmesi, sigara ve alkolden uzak durması şarttır. Böylece andropoz etkisi minimuma indirgenmiş olur. Bu dönemde sperm üretimi yarıya düşse de kişi cinsel yaşamına devam edebilir, bunda hiçbir sakınca yoktur, aksine cinsel yaşamın sürdürülmesi sağlık ve psikolojik açıdan olumlu bir etkiye sahiptir.

 

60 yaş üzeri erkekler artık andropoza tamamen girmiştir diyebiliriz, bu dönemde; cinsel isteksizlik, menide azalma, sertleşme sorunu, halsizlik, kendini fiziki olarak güçsüz hissetme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum son derece doğaldır ve tek sebebi andropoz değildir. Yani bu durum tamamen hormonlarla açıklanamaz. Yaşlanmaya bağlı gelişen diğer biyolojik faktörlerin etkisi %90 iken andropoz etkisi sadece %10 dur. Bu tip sorunlar; kişinin genetik yapısına göre ve yaşam şekline göre her kişide farklı şekilde ve düzeyde meydana gelebilir. 60 yaşını geçip bahsi geçen sorunları yaşamayan erkekler de vardır. Bu dönemde özellikle cinsel hayatına devam etmek isteyen erkekler için modern tıp çok çeşitli seçenekler sunmaktadır. Bu seçeneklerde başarı oranı bir hayli yüksektir.

 

Andropoz kaç yaşında başlar?

Kişinin genetik yapısına göre ve geçirmiş olduğu yaşamına bağlı olarak 40 ile 60 yaşları arasında başlayabilir. Tütün ve alkol kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı, stres, sağlıksız beslenme andropozu tetikleyen unsuzlar arasındadır. Bu tip olumsuz etkilere mahal veren erkekler daha genç yaşta andropoza girebilir. Bu durum kişiden kişiye değiştiği için ortalama yaşı baz alarak kişinin kendi kendine andropoz teşhisi koyması son derece yanlıştır. Andropozdan şüpheleniyorsanız ve bu durum sizi aşırı derecede etkiliyorsa mutlaka bir üroloğa başvurmanızda fayda olacaktır.

 

Andropoz tedavi edilir mi?

Andropoz bir hastalık değildir, vücut saatinin çalışmasıyla ilgili bir durumdur. Bu noktada andropozun kişiye getireceği fiziki ve psikolojik sorunlar uzman doktorların tavsiyeleri ve takviye ilaçlarıyla en aza indirgenebilir.