Amelie (Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain) Film Önerisi

Published by: 0

Amelie (Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain) Amelie Poulain.. Normal bir insan ama aslında süper güçlere sahip olmayan bir süper kahraman. Film dünyasının en ikonik karakterlerinden biri olan Amelie, sıcacık, sanki tanıdığımız biri gibi gözüken ama böyle bir insanın gerçekte var olamayacak kadar sevimli olmasıyla da üzen biri. Yaşama bu denli anlam katabilen, bizim için çok sıradan gözüken eylemleri büyük bir zevk duyarak gerçekleştiren biri o. İzlerken düşündüğüm tek şey, mutlu olmak zor değil yeter ki sevgi olsun ama her şeye herkese karşı olsun. Sanırım o zaman yükseklere bakmak yerine karşımızda duranlarla yetinip, huzura varacağız. Bu özgün karakter Amelie Poulain’ın masalsı hayatının anlatıldığı yapımı, film önerileri arasına heyecanla ekliyorum.

Amelie Filminin Konusu:

Garip takıntıları olan, soğuk bir ailede yetişen Amelie, bu dünyadan uzaklaşmak için kendi hayal dünyasında yaşamaya başlamıştır.
Annesinin ölümünden sonra kendini tamamen içine kapatan babasıyla daha fazla birlikte yaşamaz ve Paris’te kendine bir hayat kurar. Bir kafede garson olarak çalışan Amelie, bir gün dairesinde orada yıllar önce yaşamış olan bir çocuğa ait olduğunu anladığı bir kutu bulur ve onu sahibine ulaştırmak ister.Bu güzel istek onu yaşamın bambaşka bir karakteri haline getirir. Artık Amelie kendini tüm insanlara yardıma adar fakat bunu kimliğini gizleyerek yapar.

Amelie Filminin Oyuncuları:

Fransız oyuncu Audrey Tautou, bu sevimli mi sevimli karakter Amelie’ ye hayat veriyor. Sanırız Audrey Tautou’ nun hayatının rolü. Film 2001 yılına ait olmasına rağmen Audrey hala bu karakter ile anılıyor. Nino Quincampoix, Amelie kadar olmasada hayata farklı bir yerden bakan bu karakter Mathieu Kassovitz tarafından canlandırılıyor. Kendisi oyunculuğun yanında hem yönetmen hem senarist. Ayrıca Protesto (La Haine) ve Assassin(s) filmleri ile çok beğeniliyor. Yönetmenliğini Jean Pierre Jeunet’ın yaptığı filmin senaryosu da kendisine ve Guillaume Laurant’a ait.

Karşılık beklemeden iyilik yapan ve bundan büyük mutluluk duyan biri. Gerçekten izlerken empati yaptırıyor insana. Müzikleriyle de eşsiz olan bu eser izleyen bir çok kişinin hayatında, düşüncelerinde büyük küçük izler bırakıyor. İçinizi ısıtacak bu sımsıcak yapım, Amelie (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain) ‘ yi izlemek eminim size de iyi gelecek. İyi seyirler.