Aklım Karıştı – Girl, Interrupted Film Önerisi

Published by: 0

Aklım Karıştı (Girl, Interrupted) Normal gördüğümüz insanlar ve normal değil diye nitelendirdiğimiz insanlar arasındaki farklar gerçekten büyük müdür? Deli olarak nitelendirdiğimiz insanlar kime veya neye göre bu ismi alıyorlar?Yaşadıklarımız, hissettiklerimiz, tutkularımız, düşüncelerimiz bizi normal insanlardan ayıran faktörler mi? Tüm insanlarla aynı düşüncelere sahip olmak mı normal olan? Film bu sorular üzerinde düşündürüp, ilerleyip, kendini izlettirmeyi başarıyor. Farklı özelliklere sahip o kadar çok karakter var ki filmde, empati yapabileceğiniz bir kişilik seçmeniz kuvvetle muhtamel. Biz her ne kadar böyle söylesekte bu film izleyen herkesin üzerinde farklı etkiler bırakan nadir filmlerden. Bir an önce izleyip sizde bıraktığı izleri keşfedin.

Dipnot: Filmi beğenen sayısı azımsanmayacak kadar çok olsa da, Susanna Kaysen’in gerçek hayatını yazdığı romanından beyazperdeye uyarlanan filmi, Susanna Kaysen
kitaba sadık kalınmadığı gerekçesiyle filmi beğenmemiştir.

Aklım Karıştı Filminin Konusu:

1960’lar Amerikasında, Susanna Kaysen 18 yaşında bir genç. Ailesi ile arasının sıcak olmaması, hiç bir şeyden mutlu olamaması ona sürekli ölümü düşündürür ve çok geçmeden intihar girişiminde bulunur. Bu durum karşısında ailesi onunla ilgilenmek yerine bir akıl hastanesine gitmesini isterler. Susanna, intiharı kabullenmese de bunun kendisine iyi geleceğini düşünerek hastaneye yatmaya karar verir. Burada birbirinden çok farklı birçok hastayla tanışan Susanna, Özellikle Lisa’dan etkilenir ve onunla arkadaşlık etmeye başlar. Lisa ise burada uzun yıllardır bulunan bir sosyopattır. Aslında normal biri gibi gözüken Susanna, bu hastane ortamına kendini kaptırır ve buradan çıkmaya çalışmak yerine tedavisini yavaşlattığının farkında değildir.

Aklım Karıştı Filminin Oyuncuları:

Winona Ryder, başrol olarak Susanna Kaysen karakterine hayat veriyor. Performansıyla başarılı bir rol çıkaran Winona, benim de kendisine hayran olmama sebep olmuştur. Filmde asi ve baskın karakter Lisa’yı ise dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie canlandırmakta. Bir çok izleyiciye göre buradaki rolü bugüne kadar canlandırdıkları içerisinde en iyisi. Zaten Angelina bu performans ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi ödülünün sahibi oldu. Erken yaşta aramızdan ayrılan sevilen oyuncu Brittany Murphy dikkat çeken karakterlerden biri olan Daisy Randone’ı canlandırdı. Whoopi Goldberg’ün akıl hastanesinde çalışan bir hemşireyi canlandırdığı filmde Susanna’nın sevgilisi rolünde ise Jared Leto var. Clea DuVall, Elisabeth Moss filmde yer alan diğer isimlerden.

Susanna Kaysen karakteri birçoğunun kendisini bulduğu bir canlandırmadır. Biraz da kendinizle barışın mesajı vermektedir. Filmden sonra yaşama umutla dönme ihtimaliniz oldukça yüksek. Aynı zamanda çekimleri, mekanları ve müzikleriylede akılda kalan film, Aklım Karıştı (Girl, Interrupted) film önerileri arasında yerini alıyor. İyi seyirler.