20 Yaş Dişlerin Ne Zaman Çekilmesi Gerektiğini Biliyor musunuz?

Published by: 0

Diş gelişimi çocukluk döneminden sonra da devam etmektedir. Bilindiği üzere her insanda yirmilik dişi denilen 4 adet daha diş çıkar. Bu dişin isimlendirilmesinin amacı genellikle 20 yaş aralığında çıkıyor olmasıdır. Fakat insandan insana değişiklik göstererek farklı yaşlarda da çıkabilmektedir. Yirmilik dişlerin ağız sağlığına yararından çok zararı vardır. Genellikle bu dişlerin çekilmesi gerekir. Bazılarında henüz çıkmadan sorun yaratmakta bazılarında ise çıkarken aşırı acı ve ağrıya sebep olmaktadır. Ağız içerisinde yeterince yer olmaması ne yazık ki dişlerin çıkmasını da engelleyebilir. Gömülü olarak kalan dişlerin ameliyat yapılması suretiyle ile çekilmesi gerekmektedir. Koşulların uygunluk durumuna göre hasta kişinin ağız içerisinde yer alan tüm yirmilik dişlerin aynı anda çene cerrahisi işlemi ile alınabilmesi günümüzde mümkündür. Bu sorunlu dişlerin erken yaşlarda çekilmesi her zaman için daha iyidir. En ideal yaş aralığı ise 18-22’dir.

 

Hangi Durumlarda Çekilmesi Gerekir?

Yirmilik dişlerin çıkmasının ardından erken yaştayken çekilmesi önemlidir. İnsanların yaşları ilerledikçe çene kemiklerindeki esneme daha az olmaktadır. Bu nedenle şişlik veya ağrı gibi durumlar ileriki yaşlarda daha sık görülmektedir. Yirmilik dişlerin çekilmesinin ardından oluşabilen en büyük komplikasyon ise dudaktaki uyuşma ve hissizliktir. Bu dişlerin herhangi bir sorun yaratmadığı durumda acil olarak çekilmesine gerek yoktur. Fakat ileride sorun yaratma ihtimaline karşılık çekilmesi en doğrudur. Dişlere baskı yaparak ağız yapısının bozulmasına ve zaman içerisinde çürüyerek sizlere sıkıntılar yaratması ne yazık ki kaçınılmazdır. Enfeksiyon gibi durumlarda mutlaka acilen çekilmesi gerekir. Ayrıca sürmekte olan yirmilik dişlerin ağrı yapması durumunda da çektirmenizi önerilmektedir.

 

Yirmi Yaş Dişi Ameliyatı

Yirmi yaş dişi ameliyatı genellikle gömülü olan dişlere uygulanmaktadır. Diş eti içerisine hapis olan bu dişlerin cerrahi müdahale sonucunda alınması gerekir. Hastaya lokal anestezi verilerek ilgili bölge uyuşturulmaktadır. Bu operasyonun mutlaka eğitim almış ve deneyimli bir uzman hekim tarafından yapılması gerekir. Lokal anestezi etkisini gösterdikten sonra diş eti kesilir. Dişin etrafındaki kemik uygun aletler ile kaldırılarak dişin çekimi gerçekleşmektedir. Çekim gerçekleştikten sonra o bölgeye dikiş atılır. Dikişler yedi ile on gün arasında alınmaktadır.